تبلیغات
وبلاگ تخصصی نیروهای ویژه - تاریخچه جاسوسی ( تصویری )
 
وبلاگ تخصصی نیروهای ویژه
 
 
یکشنبه 5 اردیبهشت 1389 :: نویسنده : صدرا
براساس تاریخ مكتوب و نتایج كشفیات باستان شناسان در طی دو قرن گذشته در محوطه تاریخی تروا و آنچه در اثر منظوم هومر در ایلیاد و ادیسه آمده است باید نتیجه گرفت شاید سرنشینان اسب تروا اولین كسانی باشند كه جاسوسی را بنیان گذاشتند. اما جنگ ترواچگونه آغاز شد؟براساس نوشته های هومر پس از آنكه پریام پادشاه تروی دو پسر خود به نامهای هكتور و پاریس را برای عقد قرارداد صلح به یونان ...

 

. . . فرستاد (علی رغم اینكه كاساندرا دختر پریام با پیشگویی اینكه این سفر فرجامی نا فرخنده خواهد داشت پادشاه را از اعزام پاریس به این سفر نهی كرد)، پاریس كه دل در گرو عشق به هلن همسر منلوس گذاشته بود او را ربود و با خود به تروی برد. منلوس كه برای جنگ با یونانیان در كمین فرصت بود برای سایر ممالك پیغام فرستاد تا با او متحد شده و برای جنگ با تروی آماده شوند. آنان نیز این درخواست او را اجابت نمودند. در میان آنان آگاممنون یکی از كسانی بود. كه بسیار بر این امر مشتاق بود. آنان همچنین از آشیل كه یکی از دلاوران به نام یونان بود دعوت كردند تا در این جنگ شركت كند. سپاه متحد یونان پس از عبور از دریا به پشت خندق و دیوار مستحكم شهر رسید و تمام تلاشهای آنان در رخنه به شهر با ناكامی همراه بود.

   در این جنگ آشیل پس از نبردی تن به تن هكتور پسر پریام شاه تروی را به قتل رساند و پاریس با شلیك تیر از كمان خود از بالای دیوار شهر كه به قوزك پای آشیل خورد او را كشت. اسب آشیل نیز در این جنگ كشته شد و یونانیان پس از ساختن یك اسب توخالی چوبی كه تعدادی از سربازان زبده یونانی (و احتمالا تعداد اندکی) در آن مخفی شده بودند سوار برکشتی های خود شده و تظاهر به عقب نشینی به یونان كردند اما در واقع آنها فقط به قدری از ساحل دور شده بودند كه قابل رویت نباشند. اهالی تروی به گمان فرار یونانیان تصمیم به آوردن اسب چوبی بازمانده از جنگ به داخل شهر و برگذاری مراسم جشن وسرور برای خدایان گرفتند اما كاساندرا دختر پریام با پیشگویی اینكه این اسب نباید به شهر وارد شود وگرنه اسباب بدبختی می شود خواست جلوی این كار را بگیرد اما پریام باز هم مخالفت كرد.

   پس از برگذاری مراسم جشن و پایكوبی و در حالی كه تمام مردم و لشگریان تروی مست و خواب بودند پنهان شدگان در اسب چوبی به بیرون آمده و با بازكردن دروازه ها و كشتن نگهبانان خواب آلوده و هجوم باز گشتگان از دریا شهر را به آتش كشیدند و آن را ویران نمودند مكان تروی امروزه نزدیك شهر كاناخال در تركیه امروزی و در شمال غربی این كشور می باشد كه در سال1870 و توسط باستان شناس آلمانی هاینریش شلمان از زیر خاك بیرون آمد. امروز از واژه تروجان برای عملیات جاسوسی و تخریب بسیار استفاده می شود و بسیاری از تحولات جهان در پشت ظاهر آشكار خود لایه های پنهان تلاشهای سازمانهای جاسوسی غرب را یدك می كشد این سازمانها برای رسیدن به مقصود از استفاده از هیچ ابزاری رویگردان نیستند.

   بسیاری از این سازمانها میراث دار سازمان گذشته خود می باشند برای مثال سازمان امنیت كنونی روسیه موسوم به FSB میراث دار سازمان مخوف و ضد بشری KGB می باشد. اما در حالی كه غرب در زمان حكمیت شوروی، KGB را یك سازمان ضد بشری می شناخت اما پس از سقوط شوروی هرگز بدانگونه FSB را به اعمال خشونت بر ضد بشریت محكوم نكرد. پس از سقوط حكومت رایش سوم و حكومت نازیها در آلمان سازمان تازه تاسیس امنیت آلمان تحت رهبری یك ژنرال نازی به نام راینهارد گلن شروع بكار كرد (و طبعتا همان روش نازی ها را در سازمان خود بكار گرفت) پس از سقوط صدام سازمان تازه تاسیس امنیتی عراق با بسیاری از افسران سازمان استخبارات پیشین عراق شروع به فعالیت كرد و...... صدها نمونه دیگر این سازمانها در تصمیم گیریهای بین المللی نقش محوری دارند و علی رغم نقش مهم آنان در این عرصه همیشه بصورت پنهانی به حیات خود ادامه می دهند. برای مثال سازمان MI6 و MI5 كه سازمانهای جاسوسی و ضد جاسوسی انگلیس می باشند نه فقط شناخته شده نیستند بلكه اساسا بسیاری از مردم این كشورها از وجود آن ( تا قبل از اینكه پیتر رایت كتاب جنجالی خود به نام شناسایی و شكار جاسوس را به رشته تحریر در آورد) بی اطلاع بوده و هستند. حتی در قانون بودجه سالنه آن كشور از این سازمانها و بودجه آن ذكری به میان نمی آید.

   بسیاری از این سازمانها برای تامین مالی خود اقدام به حمل و فروش گسترده مواد مخدر و سلاح بصورت قاچاق و در قالب سازمانهای مافیایی می كنند. این سازمانها با داشتن زندانهای مخفی و اعمال گسترده شكنجه و قتل مخالفین بهترین نماد روحیه خشن انسان غربی می باشند. بسیاری از مفقودین فرانسوی طرفدار استقلال الجزایر توسط DST (سازمان ضد جاسوسی فرانسه) بطوری سر به نیست شدند كه تلاشها برای یافتن بقایای آنان تا به امروز ناكام مانده است. بسیاری از روئسای این سازمانها از جمله مخوف ترین ابنای بشر بوده اند. برای مثال بریا رئیس سازمان ضد جاسوسی استالین را می توان نام برد كه سالها پس از مرگ او در زیر زمین خانه اش تعدادی بیش از دهها اسكلت و بقایای قربانیانش كشف شد . افرادی مانند هیملر (رئیس پلیس مخفی هیتلر موسوم به گشتاپو) و ریچارد هلمز و جیمز انگلتون (اولی ریس سازمان CIA و دومی رئیس ستاد ضد جاسوسی در CIA ) برای رسیدن به هدف خود از هیچ امری رویگردان نبودند.

 

                                           سلاخان و قاتلان در گذر تاریخ

 

بریا رئیس پلیس مخفی و مخوف استالین 

 

 

 هیملر رئیس گشتاپوی آلمان

 

 

 

 

 

 

 

جسد هیملر پس ازخودکشی

 

 جیمز انگلتون (رئیس ضد جاسوسی CIA)

 

 

 ریچارد هلمز رئیس جاسوسی سازمان CIA

 

 

 هلمز و نیکسون در کاخ سفید در سال 1973

نوع مطلب : جاسوسی ، انواع ، ابزار، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


با توجه به وسعت تهدیدات و پیچیدگی انواع مختلف ، برآن شدیم تا با ارائه بروز ترین اطلاعات در جهت آشنائی علاقمندان با هنر "نیروی ویژه " گامی مؤثر در جهت دفاع از آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی برداشته باشیم که در این مسیر به اعتقاد ما نیروی ویژه ، نیروئی ایست که نه تنها از لحاظ نظامی بلکه در تمامی عرصه ها و در تمامی میدانهای نبرد حضوری فعال داشته باشد از جنگ سخت (نظامی) گرفته تا جنگ نرم و جنگ در فضای سایبر .
در راستای بهتر شدن این مجموعه منتظر نظرات راهگشای شما هستیم .

مدیر وبلاگ : صدرا
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد وبلاگ چیه ؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    

Powered by WebGozar