تبلیغات
وبلاگ تخصصی نیروهای ویژه - یكی از برگترین عملیاتهای فریب در دنیای جاسوسی ( تصویری )
 
وبلاگ تخصصی نیروهای ویژه
 
 
این داستان درباره یکی از مشهورترین عملیات ضد جاسوسی تاریخ بنام عملیات تراس می باشد. ماجرا در سال 1922 هنگامی اتفاق افتاد كه پس از پیروزی انقلاب بلشویکی روسیه سازمان اینتلجنس سرویس تصمیم گرفت با استفاده از مهاجرین ناراضی روسی بر ضد منافع روسیه اقدامات تروریستی انجام بده و متقابلا سازمان (گ پ او) تصمیم گرفت بدل این عملیات رو انجام بده. (گ پ او) اسم رمز عملیات خودش رو بر ضد عملیات خرابكارانه عملیات (تراست) نامگذاری كرد عملیات تراست به عملیاتی اطلاق میشه كه توسط . . .

. . . سازمان اطلاعاتی (گ پ او) از سال 1922 علیه ضد انقلابیون مهاجر روسیه سازمان یافت. این عملیات که به (سازمان تراست منتسب شده به عنوان جبهه ائتلافی گروههای ضد بلشویکی به كانون اصلی فعالیت های اپوزیسیون (گروههای ناراضی) مهاجر روس بدل شده بود. مركز فعالیت این سازمان در لهستان بود و در راس آن ساوینكوف انقلابی معروف روس قرار داشت.

 

بوریس ساوینکوف

 

بوریس ساوینكوف ( تاریخ تولد 1879 – وفات 1925متولد ورشو) فعالیت های خود را از سالهای 1890 از دوران دانشجوئی در سن پطرز بورگ و در صفوف جنبش( نارودیزم) علیه رژ‍یم تزاری آغاز كرد او به عنوان یكی از رهبران جناح چپ (حزب سوسیالیست انقلابی كه با نام اختصاری اس آر شناخته میشد ) در ترور (پلوه) ( بر وزن سكته) وزیر كشور و ریس پلیس روسیه و ترور های دیگر نقش داشت و لذا دستگیر و به اعدام محكوم شد.

 

ویاچسلاو پلوه (وزیر کشور و رئیس پلیس تزار)

 

ولی موفق به فرار گردیدو در سال 1906 به سویس گریخت .پس از سقوط ر‍‍‍ژ‍یم تزاری ساوینكوف به روسیه بازگشت و به عنوان معاون وزارت جنگ در دولت كرنسكی منصوب شد . پس از پیروزی بلشویك ها ساوینكوف به مخالفت با آنها پرداخت و در سال 1918 رهبری عملیات تروریستی علیه رژیم جدید را به دست گرفت و شورشهای متعددی را سازمان داد و پس از شكست ، فعالیت های خود را در لهستان ادامه داد . ساوینكوف در لهستان از حمایت های ژنرال پیلسودسكی و اینتلجنس سرویس بریتانیا برخوردار بود و سیدنی رایلی(تاریخ تولد 1873 - فوت 1925 متولد اكرایین) سرجاسوس یهودی انگلیسی و وینستون چرچیل در تماس مستقیم با وی قرار داشتند. چرچیل پس از نخستین ملاقات با ساوینكوف او را به عنوان یك (تروریست خوب ) برای اهداف خود( و دارای قدرتی نزدیك به اعجاز ) ارزیابی كرد . بدینسان ساوینكوف در راس( سازمان تراست) قرار گرفت و قریب به سی هزار مهاجر روس را وارد تشكیلات خود كرد ( كه بسیاری از آنها جاسوس بلشویك ها بودند) در تابستان 1922 یكی از همكاران ساوینكوف در حین ورود به خاك روسیه دستگیر شد و پس از پذیرش همكاری با ( گ پ او ) آزاد گردید و بدین سان نفوذ بلشویك ها در( سازمان تراست ) پی ریزی شد . ابعاد این نفوذ تا بدانجا رسید كه یكی از افسران عالیرتبه ( گ پ او ) در پوشش یكی از رهبران( سازمان تراست) در مسكو به ورشو و پاریس سفر كرد و با ساوینكوف ملاقات نمود. او از ساوینكوف خواست كه برای رهبری مستقیم سازمان به روسیه بیاید ساوینكوف در آغاز امتناع نمود و یكی از معاونین خود را اعزام داشت . او نیز دستگیر شد و به عنوان مامور نفوذی بلشویك ها به فعالیت ادامه داد و ساوینكوف را به ادامه فعالیت در درون روسیه ترغیب كرد . بالاخره ساوینكوف پذیرفت و پس از ورود به روسیه دستگیر شد . او در 27 اوت 1922 در دادگاه به جرائم خود اعتراف كرد و از رژیم بلشویكی تقاضای عفو نمود . اعترافات ساوینكوف سبب شد كه وی تنها به 10 سال زندان محكوم گردد. سیدنی رایلی سر جاسوس اینتلجنس سرویس ابتدا اعترافات ساوینكوف را جعلی خواند اما مدتی بعد خیانت وی را پذیرفت.

 

سیدنی رایلی در جوانی

 

ساوینكوف در زندان تلاش زیادی كرد تا آزاد شود و در صفوف سازمان اطلاعاتی شوروی فعالیت نماید و زمانی كه این درخواست وی رد شد با پرتاب خود از یك پنجره در زندان لوبلیانكا از طبقه سوم خودكشی كرد. نفوذ بلشویك ها در(سازمان تراست ) با دستگیری ساوینكوف پایان نیافت و این بار علیه سیدنی رایلی متمركز شد . رایلی با تمهیداتی مشابه به درون روسیه كشیده شد و در مسكو با دو تن از رهبران ( تراست ) كه در واقع مامورین ( گ پ آو) بودند به طرح ریزی یك سلسله عملیات پرداخت و زمانی كه مدارك كافی علیه او بدست آمد ، دستگیر شد رایلی نیز تسلیم شد و در زندان نامه ای به ( دزرژینسكی) ریس سازمان اطلاعات شوروی( او نیز یك یهودی اهل لهستان و بسیار سختگیر و بی رحم بود) تهیه

 

فیلیكس دزرژینسكی ریس سازمان اطلاعات شوروی و بنیان گذار آن

(به او به دلیل کشتار آحاد روسیه لقب هراس بورژوازی داده بودند)

 

كرد و تعهد كرد كه اگر بخشوده شود تمام اطلاعات خود را در باره اینتلجنس سرویس ، سازمان اطلاعاتی آمریكا، و مهاجرین روس در اختیار او قرار خواهد داد . ظاهرا این درخواست پذیرفته نشد و رایلی در5 نوامبر 1925 تیر باران گردید. پس از مرگ سیدنی رایلی وی در انگلستان به عنوان (سلطان جاسوسان بریتانیا ) به شهرت افسانه ای رسید و شایعاتی نیز رواج یافت كه مرگ وی صحت ندارد و او همچنان به عملیات پنهان خود ادامه میدهد.(حالا من عکس رایلی رو پس از اعدام براتون میذارم و زنده بودن اونوشدیدا تکذیب میکنم)

 

سیدنی رایلی پس از اعدام

 

در سال 1982 رژیم شوروی با انتشار (كتاب جنگ پنهان علیه روسیه) بخشی از بازجوئی های رایلی را منتشر كرد.

منبع: http://tarekh2-ir.blogfa.com

نوع مطلب : جاسوسی ، انواع ، ابزار، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


با توجه به وسعت تهدیدات و پیچیدگی انواع مختلف ، برآن شدیم تا با ارائه بروز ترین اطلاعات در جهت آشنائی علاقمندان با هنر "نیروی ویژه " گامی مؤثر در جهت دفاع از آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی برداشته باشیم که در این مسیر به اعتقاد ما نیروی ویژه ، نیروئی ایست که نه تنها از لحاظ نظامی بلکه در تمامی عرصه ها و در تمامی میدانهای نبرد حضوری فعال داشته باشد از جنگ سخت (نظامی) گرفته تا جنگ نرم و جنگ در فضای سایبر .
در راستای بهتر شدن این مجموعه منتظر نظرات راهگشای شما هستیم .

مدیر وبلاگ : صدرا
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد وبلاگ چیه ؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    

Powered by WebGozar