تبلیغات
وبلاگ تخصصی نیروهای ویژه - FBI
 
وبلاگ تخصصی نیروهای ویژه
 
 
دوشنبه 25 آبان 1388 :: نویسنده : صدرا

اداره ی فدرال رسیدگی یا FBI که مخفف عبارت ( Federal Bareau of investigation) قدرتمندترین نهاد دولتی در ایالات متحده آمریکاست . بعضی ها آن را بزرگترین نهاد اجرای قانون در جهان می دانند . در 100 سال تاریخ آن ، این نهاد در قلب چندین رسوایی قرار داشته است که بعضی از آنها موفقیت آمیز بوده است و بعضی نیز جدل انگیز، در دوران تروریسم ، FBI ، پیچیده تر و قدرتمندتر از همیشه است . . .

در این مقاله ما خواهیم فهمید که FBI چه می کند . ما نگاهی به برخی از ابزارها و تکنیک های مورد استفاده ی FBIخواهیم انداخت و در مورد Edgar Hoover مردی که اداره ای قدرتمند برای حل بسیاری از جنایات را پایه ریزی کرد ، چیزهایی خواهیم فهمید . FBI بازوی بازرسی و تحقیق کننده ی وزارت دادگستری آمریکاست و ماموریت ویژه ی آن پیوسته ادامه دارد . در حال حاضر ماموریت اصلی FBI متوقف کردن تروریسم ، خرابکاری ، جرم های برنامه ریزی شده ، جرم های اینترنتی ، نقض حقوق بشر است (FBI با ایجاد آزار و اذیت بر علیه مسلمانان پس از 11 سپتامبر نشان داد که هدف واقعی اش از مبارزه با نقض حقوق بشر چیست ؟ ) ، به علاوه FBI وظیفه ی رسیدگی به جنایات بزرگ مثل سرقت های بزرگ و قتل ها را نیز بر عهده دارد . آنها همچنین به یاری دیگر نهادهای اجرایی (وقتی که نیاز باشد) ، می پردازند . جنایاتی که به طور اختصاصی در قلمرو FBI قرار می گیرد ، شامل : جنایت هایی است که در بین ایالت های مختلف اتفاق بیافتد ، تجاوز از مواد قانونی فدرال کنترل شده باشد و دیگر قوانین فدرال نقض شود . ( احتمالاً می دانید که هر ایالت برای خود حکومت مستقل و در برخی موارد قوانین مستقل دارد ) ماموریت رسمی FBI حمایت از قانون از طریق : رسیدگی جرم های تخطی از قوانین جزائی فدرال ، محافظت از ایالات متحده از جاسوسی خارجیان و فعالیت های تروریستی ، تامین رهبری و کمک به اجرای قانون به نهادهای فدرال ، ایالتی ، محلی و بین المللی و انجام تمام این مسئولیت ها از طریق پاسخ به جامعه و پایبندی به قانون اساسی ایالات متحده است. برای اینکه یک سری افسانه ها در مورد FBI بر طرف شود ، در اینجا چند چیز که FBI انجام نمی دهد ، آورده ام .

1ـ FBI یک نیروی پلیس ملی نیست : نهادهای محلی و ایالتی اجرای قانون تابع FBI نیستند . به طور ساده FBI قلمرو قدرت متفاوتی دارد که از آن برای برخورد با جرم های متفاوت استفاده می کند .

2 ـ FBI پرونده های نهادهای محلی را به عهده نمی گیرد اگر یک جرم تا حدودی در حوزه ی کاری FBI قرار گیرد ، یا آنقدر آن جرم جدی باشد که دخالت FBI را نیاز داشته باشد ، FBI یک گروه کاری را موظف می کند که در کنار پلیس محلی و ایالتی کار کند.

3 ـ FBI پرونده ها را پیگیری نمی کند . FBI اطلاعات تحقیقی لازم را برا وکلای ایالات متحده فراهم می کند تا آنها از آن اطلاعات برای پیگیری پرونده استفاده کنند . ماموران FBI می توانند سلاح گرم حمل کنند ، و استفاده ی آنها از این سلاح ها هم دقیقاً از همان قوانین محدود کننده دیگر نهادهای اجرای قانون در ایالات متحده پیروی می کند ( مثل پلیس محلی ) . قدرت کشندگی این سلاح ها فقط وقتی قابل استفاده است که برای جلوگیری از مرگ یا آسیب به ماموران و دیگران نیاز باشد . ماموران نمی توانند به استراق سمع از مظنونان بپردازند ( با استفاده از ابزارهای الکترونیکی به مکالمه های تلفنی گوش دهند ) مگر اینکه از دادگاه مجوز داشته باشند . برای گرفتن مجوز از دادگاه ، آنها باید با دلایل باور کردنی ثابت کنند که مظنون در حال فعالیت در یک اقدام غیر قانونی است و استراق سمع به ماموران برای به دست آوردن اطلاعات قاطع کمک می کند . یک قاضی فدرال هم باید بهره برداری را تصویب کند . استراق سمع بدون دستور قاضی جرم است .

کلمه FBI از کجا آمده است ؟

به طور فنی از عبارت Federal Bareau of investigation مخفف شده است که البته مخفف شعار FBI نیز هست : Fedelity , Bravery , integrity به ترتیب وفاداری ، شجاعت ، راستی.

 سازمان FBI

 1 ـ مدیر و قائم مقام مدیر

2 ـ ادارات محلی

3 ـ نهادهای ارتباط خارجی

1 ـ معاونت اجرایی رسیدگی جرائم 2 ـ معاونت اجرایی ضد تروریسم / ضد جاسوسی 3 ـ معاونت اجرایی سرویس های اجرای قانون 4 ـ معاونت اجرایی اداره ی امور  1 ـ الف ) بخش جرایم اینترنتی 1 ـ ب ) : بخش رسیدگی به جرایم 2 ـ الف ) : بخش ضد تروریسم 2 ـ ب ) : بخش ضد جاسوسی 3 ـ الف ) : بخش آموزش 3 ـ ب ) : بخش سرویس های بزهکاری دادگستری  3 ـ ج ) : بخش آزمایشگاه 4 ـ الف ) : بخش خدمات اداری 4 ـ ب ) : بخش منابع اطلاعاتی  4 ـ ج ) : بخش امنیت  4 ـ د ) : بخش مالی تا 31 مارس سال 2006 ، FBI 30 هزار نفر را استخدام کرده بود که 12515 نفر مامور و 17485 نفر هم پرسنل پشتیبانی ، تکنسین های آزمایشگاه و مدیران بوده اند . در گذشته FBI به عنوان یک مکان غیر دوستانه برای زنان و اقلیت ها به حساب می آمد . در سال 1972 ، FBI مامور زن مجرد نداشت و تنها درصد کوچکی از آنها جز اقلیت ها بودند . امروز بیش از 13 هزار نفر از کارکنان FBIزنان هستند و 7691 نفر از کارکنان آن از اقلیت هستند و 1000 نفر معلول هم در آن مشغول به کارند . تامین مالی FBI بر عهده ی وزارت دادگستری است و از محل بودجه ی سراسری فدرال تامین می شود . در سال 2003 ، بودجه ی کل FBI ، 4 میلیارد و 298 میلیون دلار بود . در قسمت بعدی به بررسی تاریخ FBI می پردازیم .

تاریخ FBI :

وزارت دادگستری همیشه قدرت رسیدگی به جرائم فدرال را داشته است . اما این بدان معنی نیست که همیشه وسایل انجام چنین کاری را در اختیار داشته است در قرن نوزدهم ادارات دولتی معمولاً از شرکت های کارآگاه های خصوصی برای حل کردن جرایم استفاده می کردند . مثل ( Pinkertons ) .در سال 1908 فروش غیر قانونی زمین در غرب ایالات متحده ، رئیس جمهور تئودور روز دولت را عصبانی کرد . بنابراین به وزیر دادگستری دستور ایجاد اداره ای کوچک از کارآگاهان برای رسیدگی به این جرائم را داد در سال 1909 آنها نامی رسمی داشتند : اداره ی بازرسی در ابتدا جرائم کوچکی در حیطه ی قلمرو قدرت این اداره قرار داشت . کلاهبرداری در املاک ، کلاهبرداری از بانک های ملی ، جرایم ضد تشکیل اتحادیه های بزرگ صنایع و مجرم هایی که در بین ایالتهای مختلف سفر می کردند در حیطه های قلمرو اجرایی این اداره قرار می گرفتند . در دهه ی بعدی ، قوانین جدید آزادی عمل دولت فدرال برای رسیدگی به جرائم ملی را گسترش داد و تعداد ماموران این اداره هم به خوبی افزایش یافت .

نوع مطلب : آشنائی با سازمانهای اطلاعاتی جهان، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


با توجه به وسعت تهدیدات و پیچیدگی انواع مختلف ، برآن شدیم تا با ارائه بروز ترین اطلاعات در جهت آشنائی علاقمندان با هنر "نیروی ویژه " گامی مؤثر در جهت دفاع از آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی برداشته باشیم که در این مسیر به اعتقاد ما نیروی ویژه ، نیروئی ایست که نه تنها از لحاظ نظامی بلکه در تمامی عرصه ها و در تمامی میدانهای نبرد حضوری فعال داشته باشد از جنگ سخت (نظامی) گرفته تا جنگ نرم و جنگ در فضای سایبر .
در راستای بهتر شدن این مجموعه منتظر نظرات راهگشای شما هستیم .

مدیر وبلاگ : صدرا
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد وبلاگ چیه ؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    

Powered by WebGozar